Yazılım Notları
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

ADO.NET ile veri tabanı bağlantısı

ADO.NET nedir? ADO.NET ile veritabanı bağlantısı nasıl yapılır? Windows ya da web tabanlı veri tabanı uygulamaları geliştirilirken ADO.NET ile veri tabanı bağlantısı nasıl kurulur?

ASP.NET projelerinde veri tabanı bağlantısını sadece bir yerde tanımlamak, bu bağlantının kolay yönetilebilmesini sağlar. Aynı projeyi başka bir veri tabanı üzerinde çalıştırmak isteyebilirsiniz. Bu durumda veri tabanı bağlantınızı sadece bir yerde yeniden düzenlemeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca IIS (Internet Information Service), web.config dosyasının güvenliğini en yüksek seviyede sağladığı için veri tabanı bağlantısındaki kullanıcı adı ve parola bilgisini korumuş olursunuz.

Veri tabanı bağlantısını web.config dosyasında tutmanın sağlayacağı diğer bir fayda yine güvenlikle ilgilir: web.config içinde tuttuğunuz bilgileri tag bazında şifreleyebilirsiniz.

Peki web.config dosyanızda veri tabanı bağlantısını nasıl kaydedeceksiniz? Bunun için web.config dosyanızın configuration tag'inin içinde connectionStrings alt tagini açmanız gerekmektedir. Bu işlem aşağıdaki gibidir:

<configuration>

  <connectionStrings>

    <clear/>

      <add name="connStr" connectionString="Data Source=192.168.117.1; Initial Catalog=databaseAdi; User Id=KullaniciAdi; Pwd=Parola;" providerName="System.Data.SqlClient"/>

  </connectionStrings>

 

Yukarıdaki scripti web.config içinde yazdığınızda connectionStrings içindeki <clear/> kısmına dikkat etmenizde fayda var. Bu kısım, connectionStrings kısmında yazdığınız veri tabanı yoluna c# kodu tarafından indeks kullanarak erişmek istediğiniz zaman önem kazanır.

string dbPath = System.Configuration.ConfigurationManager.ConnectionStrings[0].ToString();

Eğer veri tabanı bağlantısına, C# kodu tarafından yukarıdaki şekilde erişmek isterseniz ve web.config kısmında <clear/> tagini kullanmazsanız, ADO.NET size machine.config dosyasındaki 0 indeksindeki bağlantı dizesini verecektir. Bunu engellemek için web.config dosyanıza <clear/> eklemelisiniz. 

Veri tabanı dizesini almak için connection Strings adını da kullanabilirsiniz. Bu durumda indeks yerine, o bağlantı için verdiğiniz ismi kullanırsınız. Yukarıdaki örnekte bu isim connStr dir.

string dbPath = System.Configuration.ConfigurationManager.ConnectionStrings["connStr"].ToString();

Veri tabanı bağlantı dizesini bir kez aldığınızda artık veri tabanı bağlantısını yapabilirsiniz demektir. Bunun için ADO.NET sınıflarından SqlConnection sınıfının bir instance'ını oluşturmanız gerekir.

SqlConnection conn = new SqlConnection(dbPath);

conn.Open();

//... ADO.NET Operations
conn.Close();

Her açtığınız bağlantıyı (conn) veri tabanında yaptığınız işleri bitirdikten sonra close() ile kapatmayı unutmayın. Özellikle performans sorunu yaşamak istemiyorsanız bağlantılarınızı mutlaka kapatın.

Kolay gelsin.

 

 

 

 

 

En Güzel Sözler Uygulaması İçin


Ana Sayfa       Arama       Valid CSS!
Sonraki Makale