Yazılım Notları
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

SQL Server ile Veri Tabanı Scripti Oluşturma

Sadece veritabanı şemasının oluşturulacağı bir Script oluşturmak için SQL Server Management Studio nasıl kullanılabilir. Lütfen yazının devamını okuyun.

Öncelikle SQl Server’da database adını sağ tıklayıp, açılan popup pencereden, [Tasks…] ve [Generate Scripts] düğmelerine basın. Aşağıdaki pencere açılır.

Generate Scripts With SSMS

[Next] butonuna basın.Aşağıdaki pencere açılır. Burada, veri tabanındaki bütün nesneleri seçebileceğiniz gibi, sadece istediğiniz veri tabanı nesnelerini de seçebilirsiniz. Bunun için [Select the database Objects to Script] seçimini yapmalısınız. Üsttekini seçerseniz bütün veri tabanı nesneleri için; alttakini seçerseniz sadece sizin belirleyeceğiniz veri tabanı nesneleri için script oluşturulacaktır. Biz üsttekini seçtik diyelim.


Generate Scripts With SSMS

[Next] butonuna basıldığında aşağıdaki pencere açılır.
Generate Scripts With SSMS

Bu pencerenin sağ orta tarafındaki [Advanced] butonuna tıklayınız.Generate Scripts With SSMS


Bu pencerede Types of data to script seçeneklerini genişlettiğinizde, aşağıdaki alternatifleri görürsünüz.

Generate Scripts With SSMS

·         Bunlardan birincisini (Data only) seçerseniz, seçmiş olduğunuz veri tabanı nesnelerindeki veriyi INSERT edecek scriptleri elde edersiniz.

·         Eğer ikinci alternatifi seçerseniz (Schema and data), hem veri hem de bu nesneleri oluşturacak (CREATE edecek) scriptleri hazırlayacaktır.

·         Eğer son alternatifi seçerseniz, sadece veri tabanı nesnelerini oluşturacak (CREATE edecek) scriptleri elde edersiniz.

Bu seçimi yaptıktan ve istediğimiz diğer özellikleri de seçtikten sonra bu pencere kapatılır. Alttaki pencere ise, [Next]  butonuna basılarak ilerlenir.

Daha sonra bu sihirbaz[Next] ve tekrar [Next] butonlarına basılarak işlem bitirilir. Çıktımız, .sql dosya uzantılı bir scripttir. Bu scripti herhangi bir SQL Server veritabanında [master] database’i kullanarak çalıştırabiliriz.  Hem veri tabanı nesneleri CREATE edilmiş olur, hem de bu nesnelerdeki veriler INSERT edilmiş olur.

Aslında, aynı işlemi, .bck uzantılı bir backup dosyasını veritabanına [RESTORE DATABASE] yöntemiyle de yapabilirdik. Ancak, bazı durumlarda, özellikle, sadece veri tabanı nesnelerindeki verinin (INSERT) cümlelerine ihtiyaç duyabiliyoruz. SQL Server Management Studio, böyle bir durum için pratik bir çözüm sağlıyor.

Kolay kodlamalar...


 

En Güzel Sözler Uygulaması İçin


Ana Sayfa       Arama       Valid CSS!
Önceki Makale
Sonraki Makale