Yazılım Notları
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

ALES Puan Hesaplama Motorundaki Sapmalar

Son günlerde, ALES Puan Hesaplama motoru için yanlış hesaplama yapıldığı yönündeki eleştiriler artmıştır. Bu yazımızda ALES puan hesaplamalarını neden kesin bir şekilde yapılamayacağını, son yapılan sınava(2012 İlkbahar dönemi ALES) ait sayısal bilgiler kullanılsa dahi hesaplanan puanların neden yaklaşık olarak kalacağı açıklanmaktadır.

ALES puanınızı hesaplamak için tıklayın.

 

ALES Puanı Hesaplama Motorunda kullanılmakta olan formül şu şekildedir:

ALES Puan Hesaplama Formülü


Formülün bulunduğu ALES 2013 İlkbahar dönemi Başvuru Klavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bu formülde ADAY'a ait olmayan ve sınava giren tüm adayların sonuçlarını ilgilendiren bilgiler ise, X(Ağırlıklı puanların Ortalaması), S(Ağırlıklı puanların standart sapması) ve B(Ağırlıklı Puanların En Büyüğü) dür.

Bu bilgilerden X ve S nin değeri ise ÖSYM tarafından 2013 İlkbahar Dönemi ALES Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler ise aşağıdaki gibidir:
2013 ALES İlkbahar Dönemi Sonuçlarına Göre Sayısal Bilgiler

ÖSYM tarafından açıklanmış olan 2013 ALES İlkbahar Dönemi Sayısal Bilgilerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki iki tablo birlikte değerlendirilip değerler formülde yerine konulduğunda eksik kalan tek şeyin formüldeki B (Ağırlıklı puanların en büyüğü) değeridir.


Bu değer, her puan türü için 50 olarak kabul edilmiştir. Çünkü, hangi testten en çok kaç net cevap verildiği bilgisine sahip değiliz.


Bu veriler ışı altında herhangi bir ALES Puanı şu şekilde hesaplanmaktadır:
Örnek KİŞİ'nin testlere vermiş olduğu doğru ve yanlış sayıları şu şekilde olsun:
 

  Doğru Sayısı Yanlış Sayısı Net Sayısı
Sayısal 1 9 1 8,75
Sayısal 2 0 0 0
Sözel 1 44 1 43,75
Sözel 2 40 0 40

 

 

 


Bu değerler kullanılarak adayın her puan türü için (Say, EA, Söz) Ağırlık Puanının kaç olduğu hesaplanır. Bu hesaplama yapılırken, adayın testlere vermiş olduğu net sayısı ve testlerin ağırlıkları dikkate alınır.

Daha sonra, hesaplanan bu AP ler (Ağırlıklı Puanlar) yukarıda standart sapma, ortalama ve en büyük puanların dikkate alındığı ALES Puan hesaplama formülünde yerine koyarak adayın her puan türü için kaç puan aldığı hesaplanır.

ANCAK;
Söz konusu formülde kullanılan X(Ağırlıklı Puanların Ortalaması), S(Ağırlıklı Puanların Standart Sapması), B(Ağırlıklı Puanların En Büyüğü) değerlerini ÖSYM hiçbir zaman açıklamadığı için bilinmemektedir. Bu nedenle, bu değerler için yaklaşık katsayılar tahmin edilebilir ve hesaplamalara dahil edilir.


Bu nedenle ALES puanlarını (geçmiş sınavlara yönelik bile olsa) başarılı bir şekilde SINAVA GİREN HER ADAYIN PUANINI doğru bir şekilde hesaplamak mümkün değildir. Bireysel olarak, sizin netlerinizden ve aldığınız puanları kullanarak geriye doğru bir hesaplama yapıp, bazı katsayılar elde edebilrsiniz. Ancak, aynı katsayıları SİZDEN FARKLI NETLERİ OLAN başka bir kişinin net sayılarıyla çarparak puan hesabı yaparsanız, sizin için doğru hesap yapan sistem diğer kişi için bambaşka sonuçlar verebilir.

Sonuç olarak, ALES Puan Hesaplama Motoru sadece bir Tahmini Puan Hesaplama Sistemidir. Kesinlikle resmi bir anlam taşımamaktadır. Ama yine de gerçek puanlara mümkün olduğu kadar yaklaşık puanlar hesaplanabilmektedir.


Herkese başarılar dileriz...


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En Güzel Sözler Uygulaması İçin


Ana Sayfa       Arama       Valid CSS!
Önceki Makale
Sonraki Makale