Yazılım Notları
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

Web Sayfanıza Yabancı Dil Seçeneği

Web sitenizi milyarlarca kişinin okuyup anlayabilmesini sağlamak, sitenizin erişilebilirliğini ve google arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını etkileyen bir faktör. Google'ın ücretsiz desteğini kullanarak web sitenize yabancı dil desteği ekleyebilirsiniz. Bu makalede, bunu nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Öncelikle https://translate.google.com/manager/website/add linkine tıklayıp, Google Translate eklentisini yöneteceğiniz sayfaya erişmelisiniz.


Google Website Translator - 1


Yukarıdaki gibi açılan sayfada WebSite URL kısmına yabancı dil desteğini eklemek istediğiniz ve sahibi olduğunuz Web sitesinin Adının yazın ve [Next] butonuna tıklayın.

Google Website Translator - 2

Açılan bu sayfada, yabancı Dil Desteğinin sayfanızda nasıl görüntüleneceğini tasarlayacaksınız. Burada, [All languages] seçimini yaparsanız, Google Website Translator desteğinde var olan yabancı dillerin hepsi için sitenizde destek vermiş olursunuz. Ya da, alternatif olarak, [Specific Languages] seçimini yaparsanız, bu sefer aşağıdaki gibi bir liste çıkacaktır.

Google Website Translator - 3

Bu sekmede, yabancı dil seçimleri yapılır. Aynı anda birden çok yabancı dil seçimi yapabilirsiniz. [Next] butonuna tıkladığınızda aşağıdaki sayfa açılacaktır.

Google Website Translator - 4

Bu sayfada, hazırlamış olduğunuz Google yabancı dil desteği'ni sayfanıza eklemek için iki kısımlı bir kaynak kod vardır. Üstteki kısmını,web sayfanızın header kısmına ekleyin. Alttaki

[div id='google_translate_element'] tagini ise, yabancı dil seçeneklerinin nerede olmasını istiyorsanız, sayfada oraya kopyalayıp yapıştırın.

Artık web sayfanız aynı anda birçok yabancı dile çevirmiş oldunuz.:) Hayırlı olsun.

Her ne kadar Google Translator bir insan gibi çeviremiyor olsa da, bu yeteneğinin gün geçtikçe geliştiğini gözlemliyoruz. Özellikle, yabancı dil bilginizin sınırlı olabileceğini (İkinci bir yabancı dil bilmemeniz ya da ikinciyi bilseniz de üçüncüsünü bilmemeniz ihtimali) düşünürsek, istediğiniz kadar çok yabancı dil desteğini, her hangi bir maliyete katlanmadan (tercüman parası, zaman emek gibi) sayfanıza eklemiş oluyorsunuz.

Burada en güzel nokta ise web sayfanızın milyarlarca kişiye ulaşmasını sağlıyor olmanız. Bir İngiliz de, Alman da, İspanyol da sitenizde yazılanları kendi dilinde okuyabiliyor. Sonuç olarak da, siteniz daha çok ulaşılabilir olup, Arama Motorlarında daha üst sıralarda yer alabiliyor.
Bundan sonrası, sitenizi içerik yolarak geliştirmenize ve çeşitlendirmenize kalıyor...

 
Aynı Kategorideki Diğer Makaleler

En Güzel Sözler Uygulaması İçin


Ana Sayfa       Arama       Valid CSS!
Önceki Makale