Yazılım Notları
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

Horizontal Align

HTML 4.01'den itibaren [center] tagini desteklemeyi bıraktı. Tarayıcılar önceki versiyonlarla uyumu sağlayabilmek için (backward compatibility) desteklemeye devam ediyorlar ancak bu her zaman devam edecek anlamına gelmemelidir.

HTML 4.01'den itibaren <center> taginin desteklenmesi bırakıldı. Tarayıcılar önceki versiyonlarla uyumu sağlayabilmek için (backward compatibility) desteklemeye devam ediyorlar ancak bu her zaman devam edecek anlamına gelmemelidir.  <center> tagini kullanarak ortaladığınızı düşündüğünüz tasarımınız istemediğiniz şekilde görüntülenmeyebilir.Aşağıda, HTML 4.01'den sonra Horizontal Align nasıl yapılacağı gösterilmiştir.

<head runat="server">
  <title></title>
  <style type="text/css">
  .style1
  {
     width: 346px;
     height: 282px;
     margin-left:auto;
     margin-right:auto;
  }
  </style>
</head>
<body>
  <form id="form1" runat="server">
     <div class="style1" style="background-color: Red; color: white">
       Bu Bir Deneme Metnidir.<br />
     </div>
  </form>
</body>
 

 

HTML 4.01 den sonra, horizontal align işini yukarıda da görüldüğü gibi margin-left ve margin-right özelliklerinin auto olarak ayarlanmasıyla gerçekleştirilebilir.


Burada önemli olan nokta, yatay olarak ortalayabilmek için (horizontal align) margin-left ve margin-right özelliklerinin ikisinin de aynı anda kullanılması gerekir. Eğer sadece margin-left:auto kullanılırsa, div elementimiz SAĞ tarafa, sadece margin-right:auto kullanılırsa da div elementimiz SOLA hizalanacaktır.


        

 
Aynı Kategorideki Diğer Makaleler

Banka Hesap Numaralarınızı, IBAN Numaralarınızı bir kere telefonunuza kaydedin. İhtiyaç duyduğunuzda elinizin altında olsun.

Banka Hesaplarım

En Güzel Sözler Uygulaması İçin


Ana Sayfa       Arama       Valid CSS!