Yazılım Notları
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

Yazılım Geliştirme Süreçleri Kategorisindeki Makaleler

Sıralama Kriteri :
Yazılım Geliştirme Süreciniz “Böyle Olmayaydı İyiydi”
ISO 27001, ISO 20000, ITIL, CMMI gibi birçok Uluslararası kabul görmüş standart ve çerçeve IT sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin ve müşterilerin imdadına yetişmektedir. Çünkü bu standartlar iki tarafın da beklentilerini netleştirmekle kalmıyor, aslında iki tarafa da hangi işi, nasıl, ne zaman ve hangi yolla yapmaları gerektiği konusunda rehberlik yapıyor. BU standart ve çerçevelere uygun bir şekilde yapılan her işin dokümante edilmesi ve karşılıklı olarak teyit edilmesi gerekiyor (Söz uçar yazı kalır).
Yazılım geliştirme süreci
Yazılım Geliştirme Süreci nedir? Bir yazılım geliştirme sürecinin olmazsa olmazları nelerdir? Bir yazılım geliştirme sürecindeki en önemli aşama neden İş Analizidir? Dokümantasyon neden önemlidir? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız makalenin devamını okuyun.
Yazılım Geliştirme Süreciniz Böyle OLAYDI İyiydi
Öncelikle, Yazılım Birimi kurulur kurulmaz yazılım geliştirme yaşam döngüsü prosedürlerini hazırlamalıdır. Bu prosedürler aşağıdaki başlıkların her birisi için ayrıntılı bilgi içermelidir. Uygulanmadığında mutlaka yaptırımı olmalıdır. En önemli nokta ise, bu konuda mutlaka Yönetim Desteği alınmalıdır.
Release & Deployment Management
Uluslararası kabul görmüş standart ve çerçevelerin (ISO 27001, 27005, 20000, 31000, ITIL V3, CMMI vb gibi) yazılım geliştirme süreçlerindeki etkisi göz ardı edilemez. Söz konusu standartlara uyumlaştırma sürecine girdiğinizde Yazılım Geliştirme, Test ve Production ortamlarının birbirinden ayrılması gerektiği açık bir şekilde ifade edilmektedir. Bununla da kalmayıp, söz konusu ortamların yönetilmesinden ve bu ortamlarda uygulanacak işlerin yürütülmesinden sorumlu personelin de farklı kişilerden oluşması istenmektedir. Görevler ayrılığı ilkesine göre, yazılım geliştirmede görev alan personel ne test sürecinde ne de Release & Deployment sürecinde yer almalıdır.

Banka Hesap Numaralarınızı, IBAN Numaralarınızı bir kere telefonunuza kaydedin. İhtiyaç duyduğunuzda elinizin altında olsun.

Banka Hesaplarım

En Güzel Sözler Uygulaması İçin


Ana Sayfa       Arama       Valid CSS!